Kefalónia fővárosaként Argostoli 1757 óta a sziget központja, egyben a legnagyobb méretű település a szigeten. Több érdekes helyi látnivaló, a szép sétálóutcák és a hangulatos tengerparti promenád miatt Argostolit még akkor is érdemes meglátogatni egy városnézés keretében, ha nem a közelben van a szállásunk.
- Nevei: Argostoli, Argostolion,
- Koordináták: 38.172589,20.49364
- Megközelítheted: aszfaltozott főutakon, Lixouriból komppal
- Miért keresd fel: a sziget legnyüzsgőbb városa, számos üzlet, elegáns terek, méretes kikötő, több érdekes környékbeli látnivaló
A sziget déli részén, közvetlenül a tengerparton fekvő Argostoli a területét és lakosságát tekintve egyaránt egy magyar kisvároshoz hasonlítható, mintegy tízezer állandó lakossal rendelkezik.
Kefalónia fővárosaként Argostoli szépen fejlődött egészen a XX. század első feléig, amikor a második világháborúban súlyos károkat szenvedett, épületeinek nagy része megsérült. A helyreállítás még javában zajlott, amikor az 1953-ban bekövetkező, hírhedt Jón-földrengés még azt is elpusztította, ami egyben maradt a háborút követően. A régi, velencei stílusú épületek nagy része teljesen megsemmisült, kevés ház élte túl napjainkig eredeti formájában. Argostoli épületeinek nagy része így modern építésű, ám mivel igyekeztek sokat eredeti kinézetük szerint felújítani, a városka sok utcaképén érhető tetten még manapság is az egykori hangulat.
Sétálóutca Argostoliban
Argostoli központjában séta közben számos különféle üzletet, kávézót és tavernát találhatsz, gyakorlatilag szinte bármire is van szükséged, itt megtalálod.
A főváros kikötőjében helyi halászok bárkái is horgonyoznak
Argostoli szűkre szabott úthálózatában gyakran találkozhatsz szűkös utcákkal, melyek közül számos az egyirányú – de ezek nagyrészt a település központjában, a belvárosi részen vannak, a külső részek főútjai már szélesek és kétirányúak. A legforgalmasabb rész rendszerint a kikötő és környéke, mellyel az út is párhuzamosan halad – itt a tenger mellett haladva a nyüzsgőbb nyári napokon akár forgalmi dugók is kialakulhatnak. Utóbbi nagyrészt a helyieknek köszönhető, akik gyakran vészvillogóval megállva egy-két percig egy teljes sáv haladását akadályozhatják.
Utcaképek Argostoliban
Argostolitól nem messze, a félsziget északi oldalán találod a Szt. Theodor világítótornyot, avagy másik nevén Fanarit. A világítótorony körül sziklás partvidék fogad, továbbá kilátás Kefalónia nyugati részére, melyet Paliki-félszigetnek hívnak – még az éppen szemközt elterülő város, Lixouri is kivehető. Szintén Argostoli környékén figyelhetsz meg egy érdekes geológiai jelenséget: a Katavothres nevű víznyelő a város északi határában elnyeli a tengervizet, hogy ugyanaz a víz föld alatti ereken és természetes csatornákon keresztül több tucat kilométer megtétele után a sziget másik oldalán bukkanjon fel.
A víznyelő sziklái mellé egy vízimalmot és egy bárt építettek, utóbbi éjszakánkánt megtelik fiatalokkal. A Katavothres víznyelőt és a Fanari világító tornyot ugyanazon a fővárost északon megkerülő, Lassi irányába tartó úton közelítheted meg.
A fentieken kívül két további híres építmény is kapcsolódik Argostolihoz: a Drapano (más néven De Bosset) híd, amely a kefalóniai fővárost 950 méter hosszan köti össze az öböl másik oldalával, illetve az ugyanezen híd mellett álló, több méter magasra nyúló Obeliszk. A hidat 1812-ben emelték először fából, majd 1842-ben kőből teljesen újjáépítették. Bár régen autósok is át tudtak vele kelni az öböl felett, ma már csak gyalogosforgalmat engedélyezik rajta.
Argostoli főterén
Kikötő Argostoliban, ahol teknősökkel is összefuthatunk
Az egyik kis tér a Kefalónia fővárosában és a harangtorony
A színház épülete
Argostoliban