Az olasz Acqui hadosztály 1953-as tragédiája Kefalónián

Történelem
Frissítve

Acqui hadosztály olasz katonai ellenállás Kefalónia Görögország

A Corelli Kapitány Mandolinja c. könyv és film hívta fel sokak figyelmét nem csupán a görögországi Kefalónia szigetére, de a II. világháborúban az ott zajlott eseményekre is. Kefalónia történelmének egyik legszomorúbb fejezetében a német katonák az olasz katonák ellen fordultak, mely rendkívül nagy áldozatot követelt és sokak életébe került.

Az alábbiakban elolvashatjuk, mi a valóság a Corelli Kapitány Mandolinja könyv és film történetéből, melyet a valós események ihlettek.

A valós események, melyek a Corelli Kapitány Mandolinját ihlették

Az első és második világháború évei nagyon megviselték Görögországot és Kefalónia szigetét. A folyamatos bombázások miatt ezrek váltak hontalanná, rengeteg férfit katonának soroztak be, akik közül sokan életüket vesztették a csatákban.

Kefalónia szigetét a második világháborúban 1941-ben szállták meg az olaszok, majd őket néhány héttel később a velük szövetséges német katonák követték. Amikor Olaszország 1943 szeptember 3-án fegyverszüneti megállapodást írt alá, az gyakorlatilag a kapitulációt és az olasz haderő kilépését jelentette a háborúból.

Kefalonia II világháború Olaszok és németek harca

A külföldön harcoló olasz egységek közül sokan letették a fegyvert és megadták magukat a helyi katonai erőknek, azonban emiatt a németek az addigi szövetségesüket azonnal ellenségként kezelték.

A Kefalónia szigetén tartózkodó kb. 12.000 olasz (mely kb. 11.500 katona és 500 olasz tisztviselőből állt, akiket az Acqui hadosztály néven ismertek) parancsnoka, Antonio Gandin szavazásra bocsátotta, hogy vagy megadják magukat a németeknek, vagy az új helyzet miatt felveszik velük a harcot, és megpróbálják megvédeni a sziget civil lakosságát a németektől.

Olasz Acqui hadosztály Kefalőnia szigeten II világháború

Az olasz katonák szinte kivétel nélkül az ellenállás és a görögök védelme mellett döntöttek. Az olaszok utánpótlás nélkül azonban alig néhány nap alatt kifogytak a lőszerből, és a folyamatosan szigetre érkező németek gyakorlatilag szűk egy hét alatt teljesen szétforgácsolták az olaszok meggyengült erőit.

Hitler parancsba adta, hogy az árulónak bélyegzett olasz katonák közül senki nem eshet fogságba. A német katonák több helyen valóságos vérengzést hajtottak végre Kefalónia szigetén, katonák és olaszbarát civilek százainak kivégzésével. Több mint 5000 olasz katonát öltek meg így, akit pedig elfogtak, hajóra ültették és koncentrációs táborba küldték. A hajókra küldött 3000 ember közül végül egy sem érkezett meg, ahová indították: a hajókat tengeri aknák süllyesztették el, ezzel hullámsírba küldve több ezer rajtuk utazó embert.

Évtizedekkel később az olasz katonák hősies ellenállásának emlékére Argostoli északi
részén emeltek szobrot, az Acqui hadosztály emlékművet (Monument to the Fallen of the Acqui Division, Μνημείο Πεσόντων Μεραρχίας Άκουι).
A márványból készült emlékmű ma is megtekinthető a főváros északi határában, és Kefalónia egyik emlékhelyének és egyben az egyik legszomorúbb nevezetességének számít.

Olasz katonai emlékmű Kefalónia sziget, Görögország

A tragikus történetből Louis De Berniéres Corelli Kapitány Mandolinja címmel írt világsikerű regényt, majd készült belőle nagyszabású hollywoodi film, melyet eredeti helyszíneken, Kefalónia szigetén forgattak.