Kefalónia szigete Görögország egyik legszebb helye, mely egyben az egyik legváltozatosabb is. Kefallinia, más néven Kefalónia vagy Cephalonia (görögül Κεφαλονιά, illetve Κεφαλληνία) Közép-Görögország nyugati partja mellett fekszik a Jón-tengerben, a szárazföldtől kb. 50 kilométerre. A hét tagot számláló Jón-szigetek legnagyobb tagja: északról Lefkada, délről Zakynthos, keletről Ithaka határolják.
A 786 km2 nagyságú Kefalónia sziget területe nagyságrendileg egy átlagos magyarországi megye méretének negyedét-ötödét öleli fel. Kefalónia földrajzára leginkább jellemző, hogy tájegységei elsősorban zöldellő hegyekkel és dombokkal borítottak, amit néhol kopárabb, gyérebb növényzetű hegycsúcsok és magaslatok váltanak. Kefalónia legmagasabb pontja az 1629 méter magas Megas Soros csúcs, mely a sziget déli részén található Ainos hegyvidék része, és jellegzetes állat- és növényvilága miatt egyben természetvédelmi terület.
- Elhelyezkedés: Görögország nyugati partvonala mentén, a Jón-tengerben
- Koordináták: 38.232592, 20.570407
- Megközelíthető: repülővel és autóval (komppal) is
- Népesség: kb. 40.000 fő
- Legmagasabb pont: Ainos (Megas Soros), 1629 m
- Főváros: Argostoli
- Görög elnevezései: Κεφαλονιά, Κεφαλληνία
Információk Amit Kefalóniáról tudni érdemes
Az állandó lakosság Kefalónián 36 404 fő a legutolsó népszámlálás adatai szerint, akik főleg a helyi mezőgazdaságból, a tengerihalászatból, és az elsősorban májustól szeptemberig jellemző idegenforgalomból élnek. A sziget hegyes-völgyes lankáin kifejezetten sok a szőlőültetvény, így kiemelt szerepet kap a borászat (a sziget különlegessége a Robola nevű száraz fehérbor), és a számos olajfa liget miatt az olíva olaj előállítása.
Kefalónia szigetének legnagyobb települése, egyben fővárosa a kb. tízezer fős Argostoli (más néven Argostolion, Αργοστόλι). A Jón-szigetek egyik legtekintélyesebb kikötője is itt található, aminek méretére és kiépítettségére jellemző, hogy akár hatalmas óceánjárókat is tud fogadni. A főváros mellett fontosnak számító kikötők továbbá még Poros (Lefkes), a második legnagyobb városnak számító Lixouri, Sami, Fiskardo és Pessada.
Kefalónia sziget települései közül Fiskardo Lefkadával, Poros (Lefkes) a görög szárazföldön elterülő Killinivel, Sami Ithakával, Pessada pedig Zakynthosszal köti össze Kefalóniát: néhány átfedés az állomások tekintetében a forgalmasabb nyári szezonban előfordulhat, komptársaságtól függően.
Fontos tudni, hogy Argostolihoz, a fővároshoz közel nemzetközi repülőtér is épült (Anna Pollatou Nemzetközi Repülőtér), mely légiforgalmának döntő része szintén a nyári hónapokban bonyolódik.
A Jón-szigetek közé tartozó Kefalónia sziget történelme viszonylag gazdag. Már a bronzkorból is találtak itt leleteket, Homérosz pedig az Iliászban is megemlítette a szigetet. Kefalónia az elmúlt évszázadok alatt többször is gazdát cserélt, és népe ezalatt meglehetősen viharos időszakokat élt meg: volt török, velencei, angol, francia uralom alatt is, mígnem 1864-ben csatlakozott Görögországhoz a többi Jón-szigettel együtt.
A második világháborúban a terület olasz megszállás alatt volt, mígnem az olasz kapitulációt a németek mészárlással büntették, mely az Acqui hadosztály tragédiájaként lett ismert. Kefalónia történelmének ezt a szomorú fejezetét dolgozta fel a Corelli Kapitány Mandolinja című könyv, illetve a belőle készült film is.
1953-ban a ‘Nagy Jón földrengés’-ként emlegetett 7.1-es erősségű földmozgás nagyon sok települést romba döntött a szigeten: egyedül az északon fekvő részek, többek között Fiskardo vészelte át tetemesebb károk nélkül a katasztrófát. Kefalonia szigetének lakossága ebben az időszakban, az 1953-as földrengést megelőzően még jóval 100.000 fölött volt, azonban a pusztítás után rengetegen elhagyták Kefalónia szigetét: a lakosság nagy része Görögország szárazföldi részére, illetve más országokba költözött.
A sokak által az egyik legszebb és legbájosabb görögországi nyaralóhelynek tartott Kefalónia csodás természeti szépségei és kellemes mediterrán időjárása napjainkra népszerű turistacsalogatók lettek, évről-évre egyre többen látogatják.
Az egész szigetet bejárva tapasztalni meg csak igazán, mennyire változatos strandok, és lenyűgöző szépségű, hegyes-völgyes részekben bővelkedő tájak váltják egymást. A Myrtos beach, a Petani beach, az Antisamos beach, Lassi strandjai, a déli homokos gyerekbarát tengerpartok Görögország legjobb strandjai közé tartoznak a nyaralók véleménye szerint, és sok a helyi rejtett gyöngyszem is.
A sziget nyugodt és kifejezetten biztonságos légköre mentes minden kapkodástól, így a lehető legjobban engedi kikapcsolódni a Görögországban Kefalónia szigetén járót. Helyi látnivalóból kifejezetten sok van, így aki nem a legjobb strandokon szeretné tölteni az idejét, az sem fog unatkozni. A látványos kis falvak, mint amilyen a képeslapokra illő Assos, az Európa egyik legszebb barlangtavának számító Melissani barlangtó, a velencei erődök és a kolostorok meglátogatása csak a jéghegy csúcsa a kalandorok számára.
Görögországban Kefalónia szigete az előzőek miatt szinte mindenkinek ajánlható: kisebb gyerekekkel utazó családoknak a gyerekbarát homokos strandok miatt, idősebbeknek, fiataloknak, a természet szépségei iránt érdeklődőknek, a strandolni, napozni, vagy akár egész nap kalandozni vágyóknak.
Magyarországról Kefalóniára eljuthatunk repülővel is utazási irodával, egyre többen egyénileg érkeznek autóval, sőt egyénileg Bécsből repülővel – Magyarországról fapados járat egyelőre nincs erre a görög szigetre.
Nagyon népszerű nyaralóhelynek számít a főváros közelében található Lassi, a sziget délkeleti oldalán Skala, de számos kis tengerparthoz közeli szép kis helyen tudunk megszállni apartmanokban, szállodákban és villákban.
A kristálytiszta vizű, kellemesen frissítő tenger, a túrázásra csábító, zöldellő és szinte folyamatosan virágzó erdők, a barátságos és vendégszerető lakossággal rendelkező kis falvak mind-mind hozzájárulnak Kefallinia, avagy Kefalónia sziget egyedülálló ragyogásához!
Adatok és infók Kefalónia szigetéről
- Kefalonia területe: 786 km2 (a hozzá tartozó kisebb szigetekkel együtt)
- A szárazföldi rész területe: 773 km
- Partszakasz hossza: 238 km
- Legközelebbi szárazföld: 33 km (Killini)
- Legmagasabb pont: Megas Soros (Ainos), 1629m
- Lakosok száma: 36.000 fő
- Főváros: Argostoli, kb. 10.000 fő
Körzetek: Erisos, Pylaros, Argostoli, Sami, Omala, Livathos, Elios-Proni, Paliki