Kefalónia sziget információk
Kefalónia szigete Görögország egyik legszebb helye, mely egyben az egyik legváltozatosabb is. Kefallinia, más néven Kefalónia vagy Cephalonia (görögül Κεφαλονιά, illetve Κεφαλληνία) Közép-Görögország nyugati partja mellett fekszik a Jón-tengerben, a szárazföldtől kb. 50 kilométerre. A hét tagot számláló Jón-szigetek legnagyobb tagja: északról Lefkada, délről Zakynthos, keletről Ithaka határolják.
A kb. 780 négyzetkilométer nagyságú sziget leginkább zöldellő hegyekkel és dombokkal tarkított, helyenként kopárabb hegycsúcsokkal és magaslatokkal. Kefalónia legmagasabb csúcsa az 1629 méter magas Ainos, melynek környéke természetvédelmi terület.
- Elhelyezkedés: Görögország nyugati partvonala mentén, a Jón-tengerben
- Koordináták: 38.232592, 20.570407
- Megközelíthető: repülővel és autóval (komppal) is
- Népesség: kb. 40.000 fő
- Legmagasabb pont: Ainos (Megas Soros), 1629 m
- Főváros: Argostoli
- Görög elnevezései: Κεφαλονιά, Κεφαλληνία
Amit Kefalóniáról tudni érdemes
A sziget lakossága kb. 40.000 fő, akik főleg a helyi mezőgazdaságból, a tengeri halászatból, és a főként nyári szezonra jellemző idegenforgalomból élnek. Kefalónia hegyes-völgyes lankáin sok a szőlőültetvény, így kiemelt szerepet kap a borászat (a sziget egyik különlegessége a Robola nevű száraz fehérbor), és az olajfa ligetek miatt az olíva olaj termelése.
Kefalónia legnagyobb városa, egyben fővárosa Argostoli: a sziget legnagyobb kikötője is itt található, ami akár méretes óceánjárókat is tud fogadni. Rajta kívül fontos kikötővárosok még Poros, Lixouri, Sami és Fiskardo települései. A kikötővárosok kötik össze Kefalóniát a szárazfölddel, illetve a közeli Jón-szigetekkel: a tengeren a vitorlások és halászhajók mellett kirándulóhajók, kompok és óceánjárók járnak.
A sziget történelme földrajzához hasonlóan változatos és gazdag: már a bronzkorból is találtak itt leleteket, Homérosz pedig az Iliászban is megemlítette a szigetet. Kefalónia az elmúlt évszázadokban volt török, velencei, angol, francia uralom alatt is, mígnem 1864-ben csatlakozott az egyesült Görögországhoz, a többi Jón-szigettel együtt.
A második világháborúban a sziget olasz megszállás alá került, mígnem az olasz kapitulációt a németek mészárlással büntették. 1953-ban, a ‘Nagy Jón földrengés’-ként emlegetett 7.1-es erősségű földmozgás nagyon sok települést romba döntött a szigeten, és egyedül az északi rész, többek között Fiskardo vészelte át nagyobb károk nélkül. A sziget lakossága ebben az időszakban még jóval 100.000 fölött volt, azonban a földrengést követően rengetegen a görög szárazföldre, illetve más országokba költöztek.
A sokak által az egyik legszebb görög szigetnek nevezett Kefalónia érintetlen természeti szépségei napjainkban igazi turistacsalogatók, változatos strandok és hegyes-völgyes, vadregényes tájak váltják egymást. Nagyon kedvelt nyaralótelepülései Lassi és Skala, melyek
A sziget nyugodt és biztonságos légköre mentes minden kapkodástól, messzemenőkig engedi kikapcsolódni a szigeten járót. Kefalónia szigete szinte mindenkinek ajánlható: családoknak, idősebbeknek, fiataloknak, a természet szépségei iránt érdeklődőknek, strandolni, napozni, vagy kalandozni vágyóknak.
A kristálytiszta vizű, kellemesen meleg tenger, a túrázásra csábító, zöldellő és virágzó erdők, a barátságos kis falvak, a vendégszerető helyiek mind-mind hozzájárulnak Kefallinia, avagy Kefalónia egyedülálló ragyogásához!