Kefalónia bora
Kefalónia leghíresebb borfajtája, melyet Görögország szerte csak itt termelnek!
Görögországban a borkészítés hagyománya több mint 3500 évvel ezelőttre nyúlik vissza. Kefalónia bortermelésének első írásos emlékeire Homérosz Odüsszeiájában bukkanhatsz rá: a legendák szerint a nagy felfedező, Odüsszeusz az apja ötven tőke szőlőt adományozott fiának, amiből erre a vidékre is hozott kalandozásai során. A szőlőfajta, amiből a sziget speciális bora, a Robola készül, azonban eltér a hagyományos görög szőlőktől. A fajtát néhány évszázaddal ezelőtt, a 13. század környékén velencei kereskedők Kefalóniára, és hamar meghonosították a helyi gazdák. Napjainkban elsősorban a sziget délkeleti vidékein termesztik, az Ainos hegy alacsonyabban fekvő lankáin is találkozhatsz ültetvényekkel: a növények 300 és 700 méteres magasság között érzik magukat igazán jól.
Maga a Robola száraz, fehér borfajta - közepesen testes, csipet citrusos és gyógynövényes zamattal. Szüret után a szőlőszemeket először kissé megtörik, majd teljesen pépesítik, utána lehűtik, különféle oltókultúrák segítségével erjesztik, majd tölgyfahordókban 7-9 hónapig érlelik. Nem palackoznak be minden csepp bort, ugyanis a termelők sok esetben egyenesen a tavernáknak és éttermeknek szállítanak, ahol azok a robolát a ház saját boraként kínálják. Fogyasztása 10-12 C fokos hőmérsékleten ajánlott.
A bor helyi népszerűségéhez nagyban hozzájárul, hogy augusztusban több kefalóniai településen is borünnepeket tartanak, ahol természetesen a Robola a főszereplő. Bár eleinte a Robolához csak Kefalónián lehetett hozzájutni, a kereskedelemnek köszönhetően már Görögország olyan Kefalóniától távoli szegleteiben is meg lehet vásárolni, mint pl. Kréta vagy Rodosz.
Utazásban Partnerünk a Personal Tours, a kefalóniai nyaralások szervezője.
Utazási ajánlatok, mediterrán nyaralások, first minute és last minute akciók: www.personaltours.hu