A mediterrán barátfóka, avagy Monachus monachus Kefalónia közepes testű, veszélyeztetett fókafajtája.
- Hossz: kb. 2 méter
- Súly: kb. 200-300 kg
- Élőhely: sziklás partvidékek, tengeri barlangok
A mediterrán barátfóka élőhelye Kefalónián főként a sziget északi és keleti partvidékén található, mint amilyenek pl. a Lassi, Skala és Poros környéki tengeri barlangok. A part menti sziklás zugokat, bemélyedéseket kedveli, ezekben előszeretettel alakítja ki lakóhelyét is. A barátfóka nem csupán rendkívül jó úszó, de a szárazföldön is ügyesen mászik.
Színe szürkés, barnás, így ha kimegy a szárazföldre pihenni, nem biztos hogy észreveszed, mivel jól beleolvad a környezetébe. A fókák között közepes testméretűnek számít: két, két és fél méter hosszúra és 300-320 kg súlyúra nőhet meg.
Ritkaságuk és rejtőzködő életmódjuk miatt ritkán kerülnek lencsevégre
Ragadozó állat, főként halakkal, polipokkal, rákokkal táplálkozik. Nem csak jó, de kitartó úszók is: akár 20-30 km-re is elbarangolhatnak otthonuktól, a víz alá pedig akár 80-90 méterre is le tudnak merülni.
A kölyök fókákat az anyjuk 3 évig neveli sziklás üregekben, majd 4 éves korukra, az ivarérettség elérését követően önállósodnak. Sajnos a mediterrán barátfókát kipusztulás fenyegeti, emiatt Európa legveszélyeztetettebb állatai közé tartozik. Néhány éve már csak kb. 500 példány élhetett szabadon, ezért az utóbbi időben komoly erőfeszítéseket tettek a megmentésükre. A rendkívül alacsony példányszámhoz az elmúlt évtizedek mértéktelen vadászata és a turizmus megjelenése (a megnőtt zaj, az élénkebb hajóforgalom) vezetett.
Kefalónián kívül még néhány tucatnyi egyed él Lefkada sziget és Zakynthos partjainál, az Égei-tenger néhány félreeső szigetén, ill. Madeirán.
Megpillantani elég ritkán lehet őket, csakúgy mint a Kefalónia körül élő delfineket, viszont a Caretta Caretta teknősöket sokkal könnyebben megnézhetjük Argostoli kikötőjében.