Álcserepes teknős (Caretta Caretta)

Állatvilág
Frissítve

Kefalónia teknősei az álcserepes teknősök, a Caretta Caretta teknősök

Az álcserepes teknős, avagy a Caretta Caretta Kefalónia egyik legnépszerűbb tengeri állata, melyekkel leggyakrabban a főváros kikötőjében, ritkábban pedig a tengerben úszkálva egy-két helyi strandon találkozhatunk.

  • Név: Álcserepes teknős (Caretta Caretta)
  • Kefalónia legnagyobb, vízben élő teknőse.
  • Hossz: akár 1 méter
  • Súly: akár 150 kg

Az álcserepes teknős a nevét onnan kapta, hogy a hátpáncélon lévő szarupajzsok nem fedik le teljesen egymást. A teknőst a sziget lakói jól ismerik, ugyanis a faj egyik fő költőhelye Kefalónia délkeleti részén, a Mounda strandon, illetve több déli homokos partszakaszon található.

Minden évben rendszeresen, május végétől agusztusig kb. 80-100 nőstény teknős keresi fel a 3 kilométer hosszú Mounda és Kaminia öblöt, ahová éjszaka a homokos, laza talajba a tojásaikat rakják. Egy-egy fészekbe kb. 100 tojás kerül, amiből kb. két hónap múlva, általában az esti órákban bújnak elő a kis teknősök. A nőstények a fészkeket a tengertől tíz-harminc méteres távolságra ássák a homokba, 30-40 cm mélyen, így ezekre a fészkekre a parton fürdőzőknek nagyon kell vigyázniuk.

Álcserepes teknős Kefalónián (Caretta Caretta)

Álcserepes teknős (Caretta Caretta)

Figyelned kell a napernyők leszúrásával, vagy a gyerekek által emelt homokvárakkal, ugyanis ezek mind megsérthetik a fészkek épségét, vagy nagyon megnehezíthetik a kis teknősök eljutását a tengerhez. A napernyők partközeli, nedves homokba szúrása lenne az ideális, mivel a nőstények csak teljesen száraz homokba fészkelnek. Ha egy fészekben akár csak egyetlen tojás is megsérül, az tönkreteheti az egész fészek bioszféráját, és végül abból a fészekből nem kel ki egyetlen kis teknős sem!

Kefalónia teknős

Ha Moundán esetleg fészkelni készülő nősténnyel találkozol, rendkívül fontos, hogy ne zavard: a zaj, este a zseblámpák fénye, a mozgás mind megzavarják és elriasztják. Fészkelés után természetvédők a fészkek többségét megjelölik, így figyelmeztetve a nyaralókat az elővigyázatosságra és a kiemelt óvatosságra. A Mounda öböl emellett a NATURA 2000 program tagja, és védelem alatt áll.

Az álcserepes teknős meglehetősen nagy méretű fajta, nem ritkák az 1 méter feletti példányok, amihez átlagban akár 100-150 kg súly is társul. A frissen kikelt, alig 20 grammos kis teknősök 25-30 év alatt nőnek ekkora méretűre, maximális életkoruk akár 60 évnél is több is lehet. A legnagyobb ismert álcserepes teknős igazi gigász volt 500 kilós súlyával és több mint 2 méter hosszával. A még kis méretű, fiatal teknősöket rengeteg veszély fenyegeti kikelés után is, ám nagykorukra csak az igazán nagy tengeri ragadozók, és az ember közelsége jelentenek számukra valós veszélyt.

Álcserepes teknős Kefalonia, hol vannak

A teknősök a kikötőkben is gyakori vendégek

Teknősfigyelés Kefalónia szigetén Görögországban

A vízben úszkáló teknősök a nyaralók kedvencei

Bár szerencsére a fajtát a közeljövőben a kihalás nem ugyan fenyegeti, de mégis szerepel a veszélyeztetett fajok listáján – számos természetvédelmi szervezet foglalkozik kiemelten a fajjal. Kefalónián a Mounda öblön kívül főleg kikötőkben (pl. Argostolinál) találkozhatsz teknősökkel, sokszor a halászok etetik őket halmaradékokkal.

Kefalonia apartmanok, szállások tengerparti nyaraláshoz