Nyaraláskor sokak egyik kedvenc tevékenysége a tengerben búvárkodás és sznorkelezés, így rengetegszer elhangzik a kérdés: hol érdemes búvárkodni Kefalónia szigetén Görögországban? Mi is nagyon kedvelünk alámerülni a tengerbe és úszni halakkal vagy megfigyelni őket, így lássuk, melyek a mi tapasztalataink és véleményünk erről, és hogy melyek a legjobb helyek és strandok búvárkodásoz és sznorkelezéshez?
Nagyon fontos tudnivaló és elsődleges szempont, hogy ahogyan máshol is Görögországban vagy a világ tengereiben, Kefalónia szigetén is nyugodt vízfelszínre és szinte teljes hullámmentességre van szükség a legjobb búvárkodási élményhez.
Az esetek többségében Kefalónián a keleti és déli partszakaszokon van erre a legjpbb esély, ahol a legjobb búvárvizek általában a természetes hullámtörőkkel védett, vagy mélyebben a szigetbe benyúló, sziklás öblök. Gyakran kifejezetten ajánlhatóak a Fiskardo környéki kis öblök erre a célra, mint amilyen az Emblissi beach, a Foki beach vagy a Dafnoudi beach – ahol a sziklás aljzaton számos hallal futhat össze egy kis szerencsével a búvárkodó. Ha viszont ezeken a helyeken épp kicsit jobban hullámzik a tenger, zavarossá válhat a víz.
Kefalónia strandjai között a legjobb búvárvizeinek egyike véleményünk szerint a Sami városhoz közeli Antisamos beach. Általában rengeteg itt a hal, a tágas öböl mérete miatt néha azonban nem könnyű eltalálni, hol bukkannak fel csapatostól. Érdemes lehet előcsalogatni őket pár falat kenyérrel, néha igen nagy számban jönnen össze Antisamosnál. A víz is gyakran nyugodt itt, és bár vannak nagyobb mélységek is, a tenger gyakra meglehetősen átlátszó.
Skala strandjainak környékén általában a sziklásabb északi pontokon, valamint délen, a homokköves résznél van nagyobb esély egyszerre több hal felbukkanására. Kefalónia szigetének déli részein főleg a sziklás helyek minősülnek jobb búvárvizeknek, ilyenek pl. az Agios Thomas beach vagy Pessada sziklásabb partvidéke. Lassi fő strandjainál, Makris Gialos beachen és a Platis Gialos beachen gyakran úszkálnak kisebb halak, de nagyobb számban inkább kicsit délebben a Tourkopodaro szikla körül, illetve a Gradakiától északabbra fekvő, sziklás partoknál lehet inkább rájuk bukkani.
A sziget legnépszerőbb strandja, a Myrtos beach búvár szempontból gyakran sivárnak mondható, a világos kavicsok között halrajokra nagy számban nem érdemes számítani, elég ritka hogy nyugodt víztükörnél is jelentősebb számban forduljanak elő.
De alig néhány kilométerre tőle északon, a szépséges Assos falu öblében vagy Alatiesnél viszont gyakran rengeteg hal úszkálhat, az ottani csendes, háborítatlan öblökben emiatt sokan merülnek alá búvárszemüvegben.
Kefalónia szigetének nyugati részén találjuk a sziget egyik legjobb búvárvizét, a Petani beachet, ahol ha nyugodt a víztükör, számtalan kisebb-nagyobb hal figyelhető meg, sőt tintahalakat is felfedezni. Utóbbi hely élővilágára jellemző, hogy néha még színes murénákat is látni a sziklaüregekben! A Petani beach viszont hullámozhat is, és olyankor semmit nem látni a víz alatt, mivel alaposan felkavarodik a tenger. Tiszta, csendes, hullámmentes időben viszont a mi az Antisamos beach mellé tennénk sznorkelezési élményben, gyakran kifejezetten látványos tud lenni.
A Paliki félszigeten Lixouri közelében kifejezetten jó búvárkodó- és sznorkelezőhely a Lagkadakia beach, amelynek sziklás partja gyakran kifejezetten nagy számban vonzza a halakat. Ha nincs hullámzás, igen jó búvárvíz tud lenni. A Xi beach, Megas Lakkos, Kounopetra a homokos, lassan mélyülő strand miatt kevésbé jó búvárkodáshoz.
Általánosságban elmondható, hogy a tenger alatt nyüzsgő élővilág megpillantása sok esetben Görögország más helyeihez hasonlóan Kefalónia szigetén is sokszor a szerencse dolga, és a aktuális áramlatoktól, az időjárástól, és sok egyéb tényezőtől is függ. Itt-ott úszkáló, magányos halacskákat nem különösebben nehéz észrevenni sehol, hiszen szinte mindig úszkál egy-egy kis hal a közelben, de a népesebb halcsapatok felbukkanása sehol nem garantált. Ám ha jó időben vagy jó helyen, a felszín alá merülve a halcsapatokon túl akár még úszkáló teknőst is láthatsz (főleg a déli partokon).
Aki nem csak szemüveggel és pipával búvárkodna, hanem palackkal merülne alá, Kefalónián több búvárcentrumot is talál. Ezek zöme áprilistól egészen októberig felkereshető, tőlük akár felszerelést is lehet bérelni. Működik búvárcentrum pl. Fiskardóban, Agia Efimiában, Lassiban és Skalán is.
A palackkal merülők számára Fiskardó környéke nyújtja az egyik legizgalmasabb felszín alatti látványt, ugyanis több tengeri barlang és szurdok is bejárható, sőt 16 méter mélyen egy második világháborús vadászgép, egy Bristol Beaufighter roncsából maradványok is láthatóak. A gépet a németek lőtték le 1944-ben Fiskardo fölött, maradványai az Emblissi beach közelében nyugszanak hullámsírban: egészen pontosan a strand északnyugati, vízbe nyúló mólószerű kőpadjától kb kétszáz méterre, Lefkada sziget irányában.
Kefalónia északi részénél ezen felül egy 2008 telén elsüllyedt, ötven méter hosszú uszály is víz alá került, ami mára szintén kedvelt palackos merülőhellyé vált – sőt Fiskardo környéke három kisebb halászhajó roncsát is rejti, melyek a mai napig viszonylag jó állapotban vannak a víz alatt, és nem emelték ki őket.