A Szent György vár (St George Castle, Castle of Agios Georgios) Kefalónia szigetének egyik legjobb állapotban megmaradt erődítménye a középkorból, melyet mai formájára a velenceiek alakítottak ki. Az erődítmény a 12. század óta a sziget egyik déli magaslatán, a fővárostól néhány kilométerre őrzi a környék tekintélyét.
- Nevei: Castle of Agios Georgios, Κάστρο Αγίου Γεωργίου, Kastro
- Koordináták: 38.138264, 20.556011
- Megközelíthetőség: aszfalt / betonút
- Közeli települések: Peratata, Mazarakata
Agios Georgios megközelítése Kefalónia szigetén
A Szent György vár, avagy Agios Georgios Kefalonia déli részének egyik legkönnyebben megközelíthető, és első pillantásra is felismerhető történelmi látnivalója. A domb, melyre az erődöt építették, az Argostoli (Lassi) és Skala (Lourdas) között húzódó, keleti főút mellett közvetlenül fekszik, Perata falucska mellett.
A felfelé kanyargó, szűkös és kissé rázós betonút a település Argostolihoz közelebb eső feléről indul, és ahogy haladunk egyre feljebb, úgy tárul ki a panoráma, és lesz egyre szebb a kilátás a sziget déli részére. A háromszáz méteres magaslatra felérve – szezontól és aktuális látogattságtól függően – célszerű akár egyből a szabad parkolóhelyeket megcélozni, mivel a vár közvetlen közelében viszonylag kevés szokott lenni a hely.
A várhoz virágos sétányos sétálhatsz fel
A parkolóktól az erődig virágokkal tarkított sétány vezet fel, melynek két oldalán egy-két kifejezetten dekoratív kialakítású taverna is üzemel.
Az Agios Georgios vár Kefalónia történelmi látnivalója
Az Agios Georgios vár (Castle of Agios Georgios) kapuján belépve szinte bármerre elindulhatsz, hogy élvezhesd a látványos panorámát: a kilátás minden irányban első osztályú. Kelet felé az Kefalónia sziget legmagasabb pontja, az Ainos hegyvidék, lentebb Lourdas környéke, délen a sík vidék csalóka látszatát keltő táj, nyugatra tekintve pedig Argostoli, sőt a jócskán azon túl fekvő Lixouri is remekül kivehető.
A Szt. György vár, avagy Agios Georgios bejárata
Az ösvényeken sétálva eléd tűnnek a középületek romjai, az élelmiszer- és fegyverraktárak kőhalmai, sőt még egy kis szabadtéri színház üléssora is felfedezhető. A középkori kefalóniai vár legmagasabb pontján büszkén lobog a görög zászló – érdemes idáig felkapaszkodni, ha már a várig eljutottál.
Napjainkra a dicső múltból már csak kevés látszik, hiszen a kastélyban a karbantartás elmaradása miatt már csak főként romok találhatóak. A bejárat után információs tábla jelzi a középületek, élelmiszer- és fegyverraktárak maradványait, melyek kiadós séta alkalmával fedezhetőek fel.
A történelmi hűség kedvéért az Agios Georgios erőd bástyáinak és falainak réseibe korabeli ágyúkat is helyeztek, melyeket lassan emészt az idő vasfoga. A sétányok közül több is kellemes árnyékot adó tűlevelűek alatt halad, sőt néhány helyre padokat is elhelyeztek.
A Szent György vár (Agios Georgios) története
A kefalóniai Szt. György vár (Castle of Agios Georgios) alapjait és első falait a 12. században húzták fel a bizánciak, de végleges formáját csupán négy évszázaddal később, több átépítést követően nyerte el.
A kilátás az Agios Georgios várból minden irányban remek
Az Agios Georgios erődöt egy magas, kúp alakú domb tetejére építették, és 320 méteres magasságból biztosított védelmet a környéknek. A vastag falakat jó ideig senki nem tudta bevenni, akkoriban már a látványuk és a mögötte sejlő katonai erő is elrettentő volt.
A várkastély 1757-ig Kefalónia sziget központjának számított, a sziget kereskedelme nagyrészt itt zajlott, melyet a velenceiek irányítottak. Virágzása idején, évszázadokkal ezelőtt a kor modern építményei közé sorolták, mivel vízelvezető csatornákkal, kórházzal, börtönnel, különféle ellátó épületekkel volt felszerelve. Agios Georgios vára mellett egy kisebb várost is felépítettek, melyben elsősorban a helyi velencei nemesek és a kereskedők laktak.
Nyugat felé még Argostoli és Lixouri is látszik fentről
Az Agios Georgios vár bejáratához közel Iosif Momferatos (1816 – 1888) kefalóniai politikus szobra áll, aki az athéni nemzetgyűlés tagja is volt. Az ügyfédként is praktizáló Momferatos újságot is adott ki Kefalónián, nézetei miatt azonban az angolok egy időben be is börtönözték.
Politikusként ellenezte a Jón-szigetek 1864-es egyesülését Görögországgal, ugyanis szerinte az egyesüléssel a szigetek jogai csorbulnak, jelentőségük pedig lecsökken. Ugyan Momferatos a Jón parlament alelnöke is volt, de elveihez olyannyira ragaszkodott, hogy még az egyesülési ünnepléseken sem vett részt.
Az Agios Georgios várhoz nagyon közeli helyi látnivaló még a takaros kis templom, Evangelistria, mely a vár előtti utca túloldalán fekszik. Akit érdekelnek még Kefalónia sziget további nevezetességei is a környéken, érdemes megfontolnia az Agios Andreas kolostor (Milapidia) meglátogatását is Peratata külterületén, mindössze néhány kilométerre a vártól.