A Skala mögötti dombokon találod az 1953-as földrengésben elpusztult ófalu házainak romjait, ahol eredetileg Skala falu házai álltak.
- Így ismerheted még: Old Skala
- Koordináták térképen: 38.080363, 20.777292
A görögországi Kefalónia szigetének népszerű nyaralóhelye, Skala (Σκάλα) eredetileg nem a tengerparton terült el, hanem házai a ma ismert településtől néhány kilométerrel távolabb, fent a hegyekben bújtak meg. A helybéli lakosság a magaslatokon sokáig biztonságban érezhette magát, hiszen a kalózok és fosztogatók nem merészkedtek ilyen messzire a tengertől.
A környező lankákon Skala falu lakosai szőlőt termesztettek, földműveléssel és állattenyésztéssel foglalkoztak. A lakóházakon kívül olajprések, malmok, kereskedelmi épületek is épültek a környező dombokra.
1953 augusztus 12-én azonban olyan erős földrengés rázta meg a Jón-szigeteket, amelyhez foghatót azóta sem tapasztaltak Görögország ezen részén. A Richter-skála szerint 7,2-es erősségű földmozgást Kefalónia déli régiója sínylette meg legjobban, köztük a sziget legdélebbi pontján fekvő Skala.
A hegyek oldalára lépcsőszerűen felépített kőházak összeroskadtak, a falak és tetők ledőltek, maguk alá temetve 36 embert. Kefalónia történelmének legnagyobb katasztrófájában többen eltűntek, és a túlélők többsége is megsebesült. A lakosság nagy része az esemény után elhagyta a szigetet, a szárazföldön keresve boldogulást – akik pedig maradtak, egy hasonló földmozgástól tartva immár közvetlenül a tengerpart szomszédságában, kevésbé hegyes vidéken építették újjá a falut.
A földrengésben elpusztult ófalu környéke ma is látogatható, ahol a megmaradt kőházak romjai ma gyakorlatilag csak a földben szétszórt köveknek tűnnek, közöttük gyakran kecskékkel. A legjobb állapotban talán az egyik korabeli olajsajtoló maradt meg, ám abból is jobbára csupán rozsdás alkatrészeket, és néhány kőfalat és kőalapot látni csak.
Skala ófalujának környékére az elmúlt 1-2 évtizedben villák épültek a kilátás miatt, immár megerősített, földrengésbiztos kivitelben.
Skalát elhagyva néhány kilométeres, aszfalttal borított úton kanyaroghatunk fel a hegyek közé, ahol könnyű sétával barangolható be a környék, ám ha többet szeretnénk látni, néhol másznunk is kell a dombokra. A túra közben több helyről is remek kilátás fogad a környező partvidékre, többek között a mai Skalát, a közeli Ratzakli falut, és még Kato Katelios öblét is láthatod odafentről.
Figyelem, az út fent aszfaltozott, de több helyen is nagyon keskeny
Aki régi települések nyomában jár Kefalónia szigetén, a figyelmébe ajánljuk még Valsamata falu északi részének épületromjait, illetve Kourouklata ófaluját is fent a mostani falu feletti domboldalon.